Video Games

2004 Tyler's Choice Video Game Awards

Game of the Year
Grand Theft Auto: San Andreas (Leslie Benzies & Dan Houser)
Half-Life 2 (Gabe Newell)
Halo 2 (Michael Bastien, Hamilton Chu & Curtis Creamer)
Pikmin 2 (Shigeru Miyamoto & Takashi Tezuka)
World of Warcraft (Shane Dabiri & Carlos Guerrero)

Best Action/Adventure Game
Grand Theft Auto: San Andreas (Dan Houser & Navid Khonsari)
Half-Life 2 (David Speyrer)
Halo 2
Metal Gear Solid 3: Snake Eater (Hideo Kojima)
Metroid Prime 2: Echoes (Mark Pacini)

Best Game Design
Fable (Peter Molyneux)
Grand Theft Auto: San Andreas
Half-Life 2
The Sims 2 (Will Wright, Patrick J. Barrett & Jenna Chalmers)
World of Warcraft (Rob Pardo, Jeff Kaplan & Tom Chilton)

Best Family/Casual Game
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
Katamari Damacy (Keita Takahashi)
Mario Party 6 (Shuichiro Nishiya)
Sly 2: Band of Thieves
WarioWare, Inc.: Mega Party Game$ (Goro Abe)

Best Sport/Racing Game
Burnout 3: Takedown (Alex Ward)
Madden NFL 2005
Mario Power Tennis (Haruki Kodera)
NBA Ballers
Tiger Woods PGA Tour 2005

Best Technical Innovation
Donkey Konga
Half-Life 2
Halo 2
Katamari Damacy
The Sims 2

Best Multiplayer
Burnout 3: Takedown
Halo 2
World of Warcraft

Best Strategy/Simulation Game
Ace Combat 5: The Unsung War (Kazutoki Kono)
Lord of the Rings: Battle for Middle-Earth (Richard Taylor)
RollerCoaster Tycoon 3
Rome: Total War (Michael M. Simpson)
The Sims 2 (Will Wright)

Best Audio/Sound Design
Call of Duty: Finest Hour
Half-Life 2
Halo 2 (C Paul Johnson & Martin O'Donnell)
Metal Gear Solid 3: Snake Eater (Tak Ogawa, Kazuki Muraoka & Sotaro Tojima)
Metroid Prime 2: Echoes (Michael Camello, Clark Wen & Scott Petersen)

Best Music
Fable (Danny Elfman & Russell Shaw)
Halo 2 (Martin O'Donnell & Michael Salvatori)
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (Jeremy Soule)
Katamari Damacy (Yuu Miyake, Asuka Sakai, Akitaka Tohyama & Hideki Tobeta)
Rome: Total War (Jeff van Dyck)

Best Handheld Game
Kingdom Hearts: Chains of Memories (Tetsuya Nomura)
Metroid: Zero Mission (Yoshio Sakamoto)
Super Mario 64 DS (Shinichi Ikematsu)

Best Fighting Game
Custom Robo (Keiji Okayasu)
Dead or Alive Ultimate (Tomonobu Itagaki)
Mortal Kombat: Deception (Ed Boon)

Best Art Direction
Fable (Kiki Wolfkill)
Half-Life 2 (Viktor Antonov)
Metroid Prime 2: Echoes (Paul Reed)
Prince of Persia: Warrior Within (Raphael Lacoste)
Tom Clancy's Splinter Cell: Pandorra Tomorrow (Nathalie Provost)

Best Animation
Half-Life 2 (Miles Estes & Bay Raitt)
Halo 2 (Nathan Walpole, Bill O'Brien, Mike Budd & John Butkus)
Metal Gear Solid 3: Snake Eater (Hajime Yashiro, Masahiro Yoshinaga, Makoto Akashi & Goro Kaneko)
Prince of Persia: Warrior Within (Thomas J. Anderson, Steven Dickinson, Sebastien Harton & Mike Mennillo)
Tom Clancy's Splinter Cell: Pandorra Tomorrow (Jeremy Desplas)

Best Story/Writing
Fable (Mark Hill & James Leach)
Grand Theft Auto: San Andreas (Dan Houser, James Worrall & DJ Pooh)
Half-Life 2 (Marc Laidlaw)
Katamari Damacy
Paper Mario: The Thousand-Year Door (Hironobu Suzuki & Misao Fukuda)

Best Voice Acting
Cary Elwes - The Bard's Tale for voicing The Bard
Peter Fonda - Grand Theft Auto: San Andreas for voicing The Truth
Robert Guillaume - Half-Life 2 for voicing Eli Vance
Dennis Haysbert - Tom Clancy's Splinter Cell: Pandorra Tomorrow for voicing Irving Lambert
Samuel L. Jackson - Grand Theft Auto: San Andreas for voicing Frank Tenpenny
---------------------------------------------------
2005 Tyler's Choice Animation Awards

Game of the Year
Call of Duty 2 (Ken Murphy & Eric Riley)
God of War (Shannon Studstill)
Guitar Hero (Daniel Sussman & John Tam)
Nintendogs (Hideki Konno & Shigeru Miyamoto)
Shadow of the Colossus (Kenji Kaido)

Best Action/Adventure Game
Call of Duty 2 (Keith Arem)
God of War (David Jaffe)
Peter Jackson's King Kong (Michel Ancel)
Prince of Persia: The Two Thrones (Jean-Christophe Guyot)
Shadow of the Colossus (Fumito Ueda)

Best Game Design
God of War (David Jaffe)
Guitar Hero (Rob Kay)
The Movies (Adrian Moore)
Nintendogs
Shadow of the Colossus (Fumito Ueda)

Best Family/Casual Game
Dance Dance Revolution: Mario Mix (Yukihiro Yamazaki)
Guitar Hero (Greg LoPiccolo)
Mario Party 7 (Shuichiro Nishiya)
Nintendogs (Kiyoshi Mizuki)
We Love Katamari (Keita Takahashi)

Best Sport/Racing Game
Burnout Revenge (Alex Ward)
NBA 2K6
Need for Speed: Most Wanted (Dave Footman & Scott Henshaw)
Super Mario Strikers (Mike Inglehart)
Tony Hawk's American Wasteland (Joel Jewett)

Best Technical Innovation
God of War
Guitar Hero
The Movies
Nintendogs
Shadow of the Colossus

Best Multiplayer
Animal Crossing: Wild World
Guild Wars
Guitar Hero

Best Strategy/Simulation Game
Animal Crossing: Wild World (Hisashi Nogami)
Black & White 2 (Peter Molyneux)
Civilization IV (Sid Meier)
The Movies (Peter Molyneux)
Silent Hunter III

Best Audio/Sound Design
Call of Duty 2 (Mark Ganus)
God of War (Jonathan Hawkins & Jason McDonald)
Guitar Hero (Izzy Maxwell & Ross Popoff)
Peter Jackson's King Kong (Yoan Fanise & Olivier Ranquet)
Resident Evil 4 (Mike Pappak & Alan Rankin)

Best Music
Call of Duty 2 (Graeme Revell)
Dragon Quest VIII (Koichi Sugiyama)
God of War (Gerard Marino, Mike Reagan, Ron Fish & Cris Velasco)
The Movies (Daniel Pemberton)
Shadow of the Colossus (Ko Otani)

Best Handheld Game
Burnout Legends
Grand Theft Auto: Liberty City Stories (Leslie Benzies & Noelle Sadler)
Mario Kart DS (Makoto Wada & Yasuyuki Oyagi)
Mario & Luigi: Partners in Time (Hiroyuki Kubota)
Nintendogs (Kiyoshi Mizuki)

Best Fighting Game
Fight Night Round 2
Soul Calibur III (Jin Okubo, Shinobu Nimura & Taisuke Aihara)
Tekken 5 (Masahiro Kimoto & Katsuhiro Harada)

Best Art Direction
God of War (Steve Caterson, Terry Smith & Charlie Wen)
Jade Empire
Prince of Persia: The Two Thrones (Raphael Lacoste)
Psychonauts (Scott Campbell)
Shadow of the Colossus

Best Animation
God of War (Robert Blye, Jessica Arbogast & Frank Strocco)
Nintendogs (Michiho Hayashi, Kenji Shinmoto & Hideaki Takamura)
Prince of Persia: The Two Thrones (Agnes Billard, Patrick Harboun & Yves Rolland)
Resident Evil 4
Shadow of the Colossus (Atsuko Fukuyama, Masanobu Tanaka & Daisuke Uchikawa)

Best Story/Writing
Brothers in Arms: Earned in Blood (Mike Neumann)
Call of Duty 2: Big Red One (Christian Busic, Richard Farrelly, Aaron Ginsburg & Wade McIntyre)
God of War (Marianne Krawczyk, Alexander Stein, David Jaffe & Keith Fay)
Jade Empire (Drew Karpyshyn & Mac Walters)
Peter Jackson's King Kong (Jacques Exertier)

Best Voice Acting
Jack Black - Peter Jackson's King Kong for voicing Carl Denham
John Cleese - Jade Empire for voicing Sir Roderick
Laurence Fishburne - True Crime: New York City for voicing Isaiah Reed
Kris Kristofferson - Gun for voicing Ned White
Christopher Walken - True Crime: New York City for voicing Gabriel Whitting
---------------------------------------------------
2006 Tyler's Choice Animation Awards

Game of the Year
The Elder Scrolls IV: Oblivion (Gavin Carter & Craig Lafferty)
Gears of War (Erika Carlson, Sam Charchian & Laura Fryer)
Guitar Hero II
The Legend of Zelda: Twilight Princess (Shigeru Miyamoto)
Wii Sports (Katsuya Eguchi & Shigeru Miyamoto)

Best Action/Adventure Game
Gears of War
The Legend of Zelda: Twilight Princess (Eiji Aonuma)
Metroid Prime Hunters (Masamichi Abe)
Okami (Hideki Kamiya)
Saints Row (Douglas Carrigan)

Best Game Design
The Elder Scrolls IV: Oblivion (Ken Rolston)
Gears of War (Cliff Bleszinski)
The Legend of Zelda: Twilight Princess
Okami (Hiroshi Shibata)
Wii Sports

Best Family/Casual Game
Guitar Hero II (Daniel Sussman)
LocoRoco
Nintendo Brain Age (Kouichi Kawamoto)
Viva Pinata
Wii Sports (Keizo Ohta, Takayuki Shimamura & Yoshikazu Yamashita)

Best Sport/Racing Game
FIFA 07
MLB '06: The Show
NBA 2K7
NHL 07
Wii Sports (Keizo Ohta, Takayuki Shimamura & Yoshikazu Yamashita)

Best Technical Innovation
Gears of War
LocoRoco
Nintendo Brain Age
Viva Pinata
Wii Sports

Best Multiplayer
Company of Heroes
Gears of War
Wii Sports

Best Strategy/Simulation Game
Company of Heroes (Crispin Hinds)
Lord of the Rings: Battle for Middle-Earth II (Richard Taylor)
Medieval II: Total War (Mike Simpson)
Tom Clancy's Ghost Recon Advanced Warfighter (Keith Arem)
Wii Sports (Keizo Ohta, Takayuki Shimamura & Yoshikazu Yamashita)

Best Audio/Sound Design
Call of Duty 3 (Rebecca Hanck, Scott Purvis & Greg Ripes)
Gears of War (Michael Larson & Jamey Scott)
Guitar Hero II
The Legend of Zelda: Twilight Princess (Mitsuhiro Kida, Atsushi Masaki & Takahiro Watanabe)
Tom Clancy's Ghost Recon Advanced Warfighter (Michael Camello, Justin Drust, Chris Groegler)

Best Music
Call of Duty 3 (Joel Goldsmith)
The Elder Scrolls IV: Oblivion (Jeremy Soule)
Final Fantasy XII (Hitoshi Sakimoto, Hayato Matsuo & Masaharu Iwata)
The Legend of Zelda: Twilight Princess (Toru Minegishi & Koji Kondo)
LocoRoco (Nobuyuki Shimizu & Kemmei Adachi)

Best Handheld Game
LocoRoco
New Super Mario Bros. (Shigeyuki Asuke)
Nintendo Brain Age (Kouichi Kawamoto)

Best Fighting Game
Fight Night Round 3
Mortal Kombat: Armageddon
Tekken: Dark Resurrection (Katsuhiro Harada)

Best Art Direction
The Elder Scrolls IV: Oblivion (Matthew Carofano)
Final Fantasy XII (Isamu Kamikokuryou & Hideo Minaba)
Gears of War (Jerry O'Flaherty)
The Legend of Zelda: Twilight Princess (Satoru Takizawa)
Okami (Naoki Katakai)

Best Animation
Call of Duty 3 (Eric Campanella, Jamie Egerton & Jon Stoll)
Final Fantasy XII (Koichiro Shiratori & Hirotaka Sawada)
Gears of War (Scott Dossett, Adam Herzog & Jay Hosfelt)
Kingdom Hearts II (Tatsuya Kando)
The Legend of Zelda: Twilight Princess

Best Story/Writing
24: The Game (Duppy Demetrius & Chris Sorrell)
The Elder Scrolls IV: Oblivion (Erik J. Caponi)
Final Fantasy XII (Daisuke Watanabe, Miwa Shoda, Jun Akiyama & Yasumi Matsuno)
The Legend of Zelda: Twilight Princess (Mitsuhiro Takano, Aya Kyogoku, Takayuki Ikkaku & Eiji Aonuma)
Saints Row (Steve Jaros)

Best Voice Acting
Sean Bean - The Elder Scrolls IV: Oblivion for voicing Martin Septim
James Gandolfini - The Sopranos: Road to Respect for voicing Tony Soprano
Christopher Lee - Kingdom Hearts II for voicing Ansem the Wise
Seth MacFarlane - Family Guy Video Game! for voicing Peter Griffin
Patrick Stewart - The Elder Scrolls IV: Oblivion for voicing Uriel Septim VII
---------------------------------------------------
2007 Tyler's Choice Animation Awards

Game of the Year
BioShock
Call of Duty: Modern Warfare (Mark Rubin)
The Orange Box (Gabe Newell)
Rock Band (Rick Kane)
Super Mario Galaxy (Shigeru Miyamoto & Takao Shimizu)

Best Action/Adventure Game
Assassin's Creed (Patrice Desilets)
BioShock (Ken Levine & Alyssa Finley)
Call of Duty: Modern Warfare (Jason West)
Halo 3
Super Mario Galaxy (Yoshiaki Koizumi)

Best Game Design
BioShock (Paul Hellquist)
Call of Duty: Modern Warfare
The Orange Box: Portal (Kim Swift)
Rock Band (Greg LoPiccolo, Rob Kay & Dan Teasdale)
Super Mario Galaxy (Yoshiaki Koizumi & Shigeru Miyamoto)

Best Family/Casual Game
Drawn to Life (Jeremiah Slaczka)
Guitar Hero III
Looney Tunes: Duck Amuck (Rob Buchanan)
Rock Band (Rick Kane)
WarioWare: Smooth Moves (Goro Abe)

Best Sport/Racing Game
Colin McRae: DiRT (Clive Moody)
FIFA 08
NBA 2K8
NHL 08
skate. (Scott Henshaw)

Best Technical Innovation
Assassin's Creed
BioShock
The Orange Box
Rock Band
Super Mario Galaxy

Best Multiplayer
Call of Duty: Modern Warfare
The Orange Box
Rock Band

Best Strategy/Simulation Game
Ace Combat 6: Fires of Liberation (Natsuki Isaki)
Command & Conquer 3: Tiberium Wars (Richard Taylor)
Forza Motorsport 2 (Dan Greenawalt)
Supreme Commander (Keith Arem)
World in Conflict (David Wheeler)

Best Audio/Sound Design
BioShock (Emily Ridgway, Patrick Balthrop & Tim West)
Call of Duty: Modern Warfare (John Paul Fasal, Stephen Miller & Mark Ganus)
God of War II (David Farmer, Brad Aldredge & Emile Mika)
Halo 3 (C Paul Johnson)
Tom Clancy's Ghost Recon Advanced Warfighter 2 (Justin Drust, Chris Groegler & Bryan O. Watkins)

Best Music
BioShock (Garry Schyman)
Heavenly Sword (Nitin Sawhney)
Lair (John Debney)
Super Mario Galaxy (Mahito Yokota & Koji Kondo)
Uncharted: Drake's Fortune (Greg Edmonson)

Best Handheld Game
Drawn to Life (Jeremiah Slaczka)
The Legend of Zelda: Phantom Hourglass (Daiki Iwamoto)
Ratchet & Clank: Size Matters

Best Fighting Game
none

Best Art Direction
Assassin's Creed (Raphael Lacoste)
BioShock (Scott Sinclair)
God of War II (Stig Asmussen)
Heavenly Sword (Hugues Giboire)
The Orange Box: Team Fortress 2

Best Animation
Assassin's Creed (Sylvain Bernard, Mike Mennillo, Wilson Mui & Matt Sifton)
Call of Duty: Modern Warfare
Heavenly Sword (Martin Binfield & Laura Thomas)
The Orange Box: Team Fortress 2 (James Cunliffe, Keith Lango, Bay Raitt & Matt Russell)
Uncharted: Drake's Fortune (Eric Baldwin, Kion Phillips, Troy Slough & Michael Yosh)

Best Story/Writing
BioShock (Ken Levine)
Heavenly Sword (Rhianna Pratchett)
Mass Effect (Drew Karpyshyn)
The Simpsons Game (Matt Selman, Tim Long & Matt Warburton)
Uncharted: Drake's Fortune (Amy Hennig, Neil Druckmann & Josh Scherr)

Best Voice Acting
Dan Castellaneta - The Simpsons Game for voicing Homer Simpson
Jennifer Hale - Mass Effect for voicing Commander Shepard
David Kaye - Ratchet & Clank Future: Tools of Destruction for voicing Clank
Andy Serkis - Heavenly Sword for voicing King Bohan
Anna Torv - Heavenly Sword for voicing Nariko
---------------------------------------------------
2008 Tyler's Choice Animation Awards

Game of the Year
Fallout 3 (Gavin Carter, Craig Lafferty & Jeff Gardiner)
Grand Theft Auto IV (Leslie Benzies)
LittleBigPlanet (Claire Boissiere, Michelle Ducker & Martin Lynagh)
Spore
Super Smash Bros. Brawl (Kensuke Tanabe, Keisuke Terasaki & Akiya Sakamoto)

Best Action/Adventure Game
Far Cry 2 (Clint Hocking)
Gears of War 2
Grand Theft Auto IV (Rod Edge)
Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots (Hideo Kojima)
Prince of Persia (Jean-Christophe Guyot)

Best Game Design
Fable II (Peter Molyneux)
Fallout 3 (Emil Pagliarulo)
Gears of War 2 (Cliff Bleszinski)
LittleBigPlanet (Mark Healey & Dave Smith)
Spore (Will Wright & Alex Hutchinson)

Best Family/Casual Game
Animal Crossing: City Folk (Hisashi Nogami & Isao Moro)
LittleBigPlanet (Michelle Ducker)
Mario Kart Wii (Yasuyuki Oyagi)
Rock Band 2
Wii Fit (Hiroshi Matsunaga)

Best Sport/Racing Game
FIFA 09 (David Rutter)
Mario Kart Wii (Yasuyuki Oyagi)
Mario Super Sluggers (Hideki Tomida)
NBA 2K09 (Rob Jones)
NHL 09 (Glen Gavin)

Best Technical Innovation
Fallout 3
LittleBigPlanet
Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots
Spore
Wii Fit

Best Multiplayer
Call of Duty: World at War
Gears of War 2
Left 4 Dead
Mario Kart Wii
Super Smash Bros. Brawl

Best Strategy/Simulation Game
Advanced Wars: Days of Ruin (Daisuke Nakajima & Masaki Tawara)
Civilization Revolution (Sid Meier)
Command & Conquer: Red Alert 3 (Richard Taylor)
Spore (Will Wright)
Tom Clancy's EndWar

Best Audio/Sound Design
Fallout 3 (Mark Lampert & Kenneth Gilbert)
Gears of War 2 (Scott Martin Gershin, Steve Robinson & Peter Zinda)
LittleBigPlanet (Kenneth Young)
Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots (Hiroyuki Nakayama & Masashi Watanabe)
Star Wars: The Force Unleashed (D.E. Levison, Erik Foreman & Brian Tibbetts)

Best Music
Fable II (Danny Elfman & Russell Shaw)
LittleBigPlanet (Kenneth C M Young, Mat Clark & Daniel Pemberton)
Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots (Harry Gregson-Williams & Nobuko Toda)
Spore (Brian Eno)
Super Smash Bros. Brawl (Takahiro Nishi, Shogo Sakai, Masaaki Iwasaki & Kentaro Ishizaka)

Best Handheld Game
Advanced Wars: Days of Ruin (Daisuke Nakajima & Masaki Tawara)
God of War: Chains of Olympus (Ru Weerasuriya)
Professor Layton and the Curious Village (Tatsuya Shinkai)

Best Fighting Game
Mortal Kombat vs. DC Universe (Dominic Cianciolo)
Soul Calibur IV (Katsuhiro Harada, Katsutoshi Sasaki & Daishi Odashima)
Super Smash Bros. Brawl (Masahiro Sakurai)

Best Art Direction
Braid (David Hellman)
Fallout 3 (Istvan Pely & Craig Mullins)
Gears of War 2 (Chris Pena)
LittleBigPlanet (Kareem Ettourney)
Prince of Persia (Mickael Labat)

Best Animation
Castle Crashers (Dan Paladin)
Gears of War 2 (Scott Dossett, Adam Herzog & Alex Whitney)
Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots (Teppei Takehana)
Prince of Persia (David Wilkinson, Dennis Collantes & Daniel Desjardins)
Star Wars: The Force Unleashed (Noah Bordner, Matt Ornstein & Christine Phelan)

Best Story/Writing
Fable II (Mark Hill & Dene Carter)
Fallout 3 (Emil Pagliarulo)
Grand Theft Auto IV (Dan Houser & Rupert Humphries)
Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots (Hideo Kojima & Shuyo Murata)
Professor Layton and the Curious Village (Akihiro Hino)

Best Voice Acting
Stephen Fry - LittleBigPlanet for voicing The Narrator
David Hayter - Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots for voicing Snake
Michael Hollick - Grand Theft Auto IV for voicing Niko Bellic
Liam Neeson - Fallout 3 for voicing James
Kiefer Sutherland - Call of Duty: World at War for voicing Sergeant Roebuck
---------------------------------------------------
2009 Tyler's Choice Animation Awards

Game of the Year
Assassin's Creed II (Sebastien Puel & Vincent Pontbriand)
Batman: Arkham Asylum (Matt O'Driscoll)
Call of Duty: Modern Warfare 2 (Mark Rubin)
Dragon Age: Origins
Uncharted 2: Among Thieves

Best Action/Adventure Game
Assassin's Creed II (Patrice Desilets)
Batman: Arkham Asylum (Sefton Hill)
Call of Duty: Modern Warfare 2 (Jason West)
Left 4 Dead 2 (Erik Johnson)
Uncharted 2: Among Thieves (Bruce Straley & Amy Hennig)

Best Game Design
Assassin's Creed II (Patrick Plourde & Olivier Palmieriî)
Batman: Arkham Asylum (Ian Ball)
Call of Duty: Modern Warfare 2 (Todd Alderman & Steve Fukuda)
Mario & Luigi: Bowser's Inside Story
Uncharted 2: Among Thieves (Richard Lemarchand & Neil Druckmann)

Best Family/Casual Game [TIE]
The Beatles: Rock Band (Pete DeGrazio)
Flower (Jenova Chen)
Guitar Hero 5 (Matthew Jackowski)
New Super Mario Bros. Wii (Shigeyuki Asuke)
Wii Sports Resort (Takayuki Shimamura & Yoshikazu Yamashita)

Best Sport/Racing Game
FIFA 10 (David Rutter)
NBA 2K10 (Rob Jones)
NHL 10 (David Littman)
Tiger Woods PGA Tour 10
Wii Sports Resort (Takayuki Shimamura & Yoshikazu Yamashita)

Best Technical Innovation
FarmVille
inFAMOUS
Plants vs. Zombies
Scribblenauts
Uncharted 2: Among Thieves

Best Multiplayer
The Beatles: Rock Band
Borderlands
Call of Duty: Modern Warfare 2
New Super Mario Bros. Wii
Uncharted 2: Among Thieves

Best Strategy/Simulation Game
Brutal Legend (Tim Schafer)
Command & Conquer: Red Alert 3 - Uprising (Richard Taylor)
Fire Emblem: Shadow Dragon (Masayuki Horikawa & Masaki Tawara)
Halo Wars (Amanda Wyatt)
The Sims 3 (Will Wright)

Best Audio/Sound Design
Assassin's Creed II (Justin Phillips, Hayden Whiting & Aldo Sampaio)
Batman: Arkham Asylum (Gregory Hainer, Lee Banyard & Andrew Riley)
Call of Duty: Modern Warfare 2 (Mark Ganus, John Paul Fasal & Stephen Miller)
Halo Wars (J.D. Smith, Kevin McMullan & Chris Trent)
Uncharted 2: Among Thieves (Mark Jasper, Bruce Swanson, Phillip A. Kovats & Lydian Tone)

Best Music
Assassin's Creed II (Jesper Kyd)
Batman: Arkham Asylum (Nick Arundel & Ron Fish)
Flower (Vincent Diamante)
Harry Potter and the Half-Blood Prince (James Hannigan)
Uncharted 2: Among Thieves (Greg Edmonson & Carmen Rizzo)

Best Handheld Game
Grand Theft Auto: Chinatown Wars (Leslie Benzies)
The Legend of Zelda: Spirit Tracks (Daiki Iwamoto)
Mario & Luigi: Bowser's Inside Story (Hiroyuki Kubota)
Professor Layton and the Diabolical Box (Tatsuya Shinkai)
Scribblenauts (Jeremy Slaczka)

Best Fighting Game
Punch-Out!! (Jason Carr & Mike Inglehart)
Street Fighter IV (Takashi Tsukamoto)
Tekken 6 (Yuichi Yonemori)

Best Art Direction
Assassin's Creed II (Mohammed Gambouz)
Batman: Arkham Asylum (David Hego)
Brutal Legend (Lee Petty)
inFAMOUS
Uncharted 2: Among Thieves (Robh Ruppel)

Best Animation
Assassin's Creed II (Cristinel Bostan & Gaelle Robert)
Batman: Arkham Asylum (Zafer Coban)
Call of Duty: Modern Warfare 2 (Mark Grigsby & Paul Messerly)
Ratchet & Clank Future: A Crack in Time (Justin Falgout & Jesse Sugarman)
Uncharted 2: Among Thieves (Josh Scherr, Michael Yosh & Eric Baldwin)

Best Story/Writing
Assassin's Creed II (Corey May, Joshua Rubin & Jeffrey Yohalem)
Batman: Arkham Asylum (Paul Dini)
Dragon Age: Origins (David Gaider)
inFAMOUS (William Harms)
Uncharted 2: Among Thieves (Amy Hennig, Neil Druckmann & Josh Scherr)

Best Voice Acting
Kristen Bell - Assassin's Creed II for voicing Lucy Stillman
Claudia Black - Uncharted 2: Among Thieves for voicing Chloe Frazer
Jack Black - Brutal Legend for voicing Eddie Riggs
Mark Hamill - Batman: Arkham Asylum for voicing The Joker
Nolan North - Uncharted 2: Among Thieves for voicing Nathan Drake
---------------------------------------------------
2010 Tyler's Choice Animation Awards

Game of the Year
Assassin's Creed: Brotherhood (Vincent Pontbriand)
Call of Duty: Black Ops (C.J. Connoy, John DeHart & Sam Nouriani)
Heavy Rain
Mass Effect 2 (Casey Hudson)
Super Mario Galaxy 2 (Shigeru Miyamoto, Takashi Tezuka & Yoshiaki Koizumi)

Best Action/Adventure Game
Assassin's Creed: Brotherhood (Patrice Desilets & Patrick Plourde)
BioShock 2 (Jordan Thomas)
Call of Duty: Black Ops (Dave Anthony)
Heavy Rain (David Cage)
Red Dead Redemption (Rod Edge)

Best Game Design
Assassin's Creed: Brotherhood (Steven Masters)
Epic Mickey (Warren Spector & Chase Jones)
Heavy Rain (Sophie Buhl & Caroline Marchal)
Red Dead Redemption (Christian Cantamessa & Leslie Benzies)
Super Mario Galaxy 2 (Kenta Motokura)

Best Family/Casual Game
Dance Central (Kasson Crooker)
Kinect Sports
Kirby's Epic Yarn (Kentaro Sei)
Rock Band 3 (Dan Teasdale)
Toy Story 3: The Video Game (Rob Rowe & Linda Jo)

Best Sport/Racing Game
F1 2010 (Ian Flatt & Paul Jeal)
FIFA 11 (Santiago Jaramillo & Ian Jarvis)
Need for Speed: Hot Pursuit (Alex Ward, Craig Sullivan & Fiona Sperry)
NHL 11 (Sean Ramjagsingh)
Pro Evolution Soccer 2011 (Shingo Takatsuka)

Best Technical Innovation
Call of Duty: Black Ops
Dance Central
Heavy Rain
Red Dead Redemption
Super Mario Galaxy 2

Best Multiplayer
Assassin's Creed: Brotherhood
Battlefield: Bad Company 2
Call of Duty: Black Ops
Need for Speed: Hot Pursuit
StarCraft II: Wings of Liberty

Best Strategy/Simulation Game
Civilization V (Sid Meier)
Fallout: New Vegas (Josh Sawyer)
Napoleon: Total War (Mike Simpson)
StarCraft II: Wings of Liberty (Nicholas S. Carpenter)
Supreme Commander 2 (Chris Taylor)

Best Use of Audio/Sound
Assassin's Creed: Brotherhood (Aldo Sampaio, Hayden Whiting & Levon Louis)
Call of Duty: Black Ops (Chris Cowell, Keith Arem & Kevin Sherwood)
God of War III (Nathan Brenholdt, Steve Johnson & Joanna Orland)
Halo: Reach (Jay Weinland, C Paul Johnson & Martin O'Donnell)
Red Dead Redemption (Jeffrey R. Whitcher, Nassim Ait-Kaci & Matthew Smith)

Best Music
Alan Wake (Petri Alanko)
Assassin's Creed: Brotherhood (Jesper Kyd)
Heavy Rain (Normand Corbeil)
Red Dead Redemption (Bill Elm & Woody Jackson)
Super Mario Galaxy 2 (Mahito Yokota, Ryo Nagamatsu & Koji Kondo)

Best Handheld/Mobile Game
God of War: Ghost of Sparta (Dana Jan & Ru Weerasuriya)
Infinity Blade (Simon Hurley)
Metal Gear Solid: Peace Walker (Hideo Kojima)
Professor Layton and the Unwound Future (Usuke Kumagai & Jun Suzuki)
Super Scribblenauts (Jeremiah Slaczka)

Best Fighting Game
BlazBlue: Continuum Shift
Super Street Fighter IV (Taisaku Okada)
UFC 2010 Undisputed

Best Art Direction
Assassin's Creed: Brotherhood (Raphael Lacoste)
Epic Mickey (Lee Harker)
Kirby's Epic Yarn (Tetsuya Notoya & Rieko Kawahara)
Red Dead Redemption (Daren Bader, George Davis & Rob Nelson)
Super Mario Galaxy 2 (Nanako Kinoshita & Keisuke Okubo)

Best Animation
Assassin's Creed: Brotherhood (Marc-Andre Clermont)
Call of Duty: Black Ops (David Y. Kim, Yanick Lebel & Dominique Drozdz)
Heavy Rain (Clement Castanier)
Mass Effect 2 (Parrish Ley & Brad Kinley)
Tom Clancy's Splinter Cell: Conviction (Gianni Malpeli, Richard Arroyo & Christine Martineau)

Best Story/Writing
Alan Wake (Sami Jarvi, Mikko Rautalahti & Petri Jarvilehto)
Call of Duty: Black Ops (Craig Houston, Dave Anthony & David S. Goyer)
Heavy Rain (David Cage)
Mass Effect 2 (Mac Walters & Drew Karpyshyn)
Red Dead Redemption (Dan Houser, Michael Unsworth, Christian Cantamessa & Rupert Humphries)

Best Voice Acting
John Cleese - Fable III for voicing Jasper
Nathan Fillion - Halo: Reach for voicing Gunnery Sergeant Buck
Gary Oldman - Call of Duty: Black Ops for voicing Viktor Reznov
Andy Serkis - ENSLAVED: Odyssey to the West for voicing Monkey/The Pyramid
Rob Wiethoff - Red Dead Redemption for voicing John Marston
---------------------------------------------------
2011 Tyler's Choice Animation Awards

Game of the Year
Batman: Arkham City (Daniel Bailie & Nathan Burlow)
The Elder Scrolls V: Skyrim (Kevin Kauffman, Angela Browder & Phil Nelson)
LittleBigPlanet 2 (Luci Black, Michelle Ducker & Martin Lynagh)
Portal 2 (Gabe Newell)
Uncharted 3: Drake's Deception

Best Action/Adventure Game
Assassin's Creed: Revelations (Alex Amancio)
Batman: Arkham City (Sefton Hill)
Call of Duty: Modern Warfare 3 (Steve Ackrich)
The Legend of Zelda: Skyward Sword (Hidemaro Fujibayashi)
Uncharted 3: Drake's Deception (Amy Hennig & Justin Richmond)

Best Game Design
Batman: Arkham City (Ian Ball)
The Elder Scrolls V: Skyrim (Bruce Nesmith, Kurt Kuhlmann & Emil Pagliarulo)
LittleBigPlanet 2
Portal 2
Super Mario 3D Land (Kenta Motokura)

Best Family/Casual Game
Dance Central 2 (Kasson Crooker)
Just Dance 3
LittleBigPlanet 2 (Martin Lynagh)
Mario Kart 7 (Kosuke Yabuki)
Rayman Origins (Michel Ancel)

Best Sport/Racing Game
FIFA 12 (David Rutter)
Forza Motorsport 4 (Dan Greenawalt)
MLB '11: The Show
NBA 2K12
NHL 12 (Sean Ramjagsingh)

Best Technical Innovation
Bastion
The Elder Scrolls V: Skyrim
L.A. Noire
The Legend of Zelda: Skyward Sword
Portal 2

Best Multiplayer
Assassin's Creed: Revelations
Call of Duty: Modern Warfare 3
Gears of War 3
LittleBigPlanet 2
Portal 2

Best Strategy/Simulation Game
Ace Combat: Assault Horizon (Natsuki Isaki)
Dark Souls (Hidetaka Miyazaki)
Deus Ex: Human Revolution (Jean-Francois Dugas)
From Dust (Eric Chahi)
Total War: Shogun 2 (Mike Simpson)

Best Use of Audio/Sound
Batman: Arkham City (Bryan O. Watkins, Lee Banyard & Andrew Riley)
Battlefield 3 (Carl Vikman, Andreas Almstrom & Olof Stromqvist)
Call of Duty: Modern Warfare 3 (Mark Ganus, Stephen Miller & Adam Boyd)
L.A. Noire (Rusty Dunn, Will Morton & Matthew Smith)
Uncharted 3: Drake's Deception (Mark Jasper, Derrick Espino & Chris Pinkston)

Best Music
Assassin's Creed: Revelations (Jesper Kyd & Lorne Balfe)
Batman: Arkham City (Nick Arundel & Ron Fish)
The Elder Scrolls V: Skyrim (Jeremy Soule)
LittleBigPlanet 2 (Kenneth C M Young, Richard Jacques, Winifred Phillips & Daniel Pemberton)
Uncharted 3: Drake's Deception (Greg Edmonson & Clint Bajakian)

Best Handheld/Mobile Game
Infinity Blade II (Simon Hurley)
Kirby Mass Attack (Mari Shirakawa)
Mario Kart 7 (Kosuke Yabuki)
Professor Layton and the Last Specter (Usuke Kumagai)
Super Mario 3D Land (Koichi Hayashida)

Best Fighting Game
The King of Fighters XIII (Kei Yamamoto)
Mortal Kombat (Ed Boon, Steve Beran & Alan Villani)
Ultimate Marvel vs. Capcom 3 (Hiroyuki Nara & Go Usama)

Best Art Direction
Assassin's Creed: Revelations (Raphael Lacoste)
Batman: Arkham City (David Hego)
LittleBigPlanet 2 (Kareem Ettouney)
Portal 2 (Jeremy Bennett & Randy Lundeen)
Uncharted 3: Drake's Deception (Robh Ruppel)

Best Animation
Assassin's Creed: Revelations (Daniel Desjardins & Vincent Presseau)
Batman: Arkham City (Eric Baldwin, Kion Phillips, Troy Slough & Michael Yosh)
Call of Duty: Modern Warfare 3 (Dominique Drozdz, Chris Stone & David Y. Kim)
Rayman Origins (Anthony De Lu, Nicolas Athane & Anais Dusautois)
Uncharted 3: Drake's Deception (Josh Scherr, Eric Baldwin & Jeremy Lai-Yates)

Best Story/Writing
Batman: Arkham City (Paul Dini, Paul Crocker & Sefton Hill)
The Elder Scrolls V: Skyrim (Emil Pagliarulo)
L.A. Noire (Brendan McNamara)
Portal 2 (Erik Wolpaw, Jay Pinkerton & Chet Faliszek)
Uncharted 3: Drake's Deception (Amy Hennig & Josh Scherr)

Best Voice Acting
Mark Hamill - Batman: Arkham City for voicing The Joker
Christopher Lloyd - Back to the Future: The Game for voicing Emmet L. "Doc" Brown
Ellen McLain - Portal 2 for voicing GLaDOS
Nolan North - Uncharted 3: Drake's Deception for voicing Nathan Drake
J.K. Simmons - Portal 2 for voicing Cave Johnson
---------------------------------------------------
2012 Tyler's Choice Animation Awards

Game of the Year
Dishonored
Far Cry 3
Journey (Robin Hunicke & Kellee Santiago)
Mass Effect 3 (Jesse Houston)
The Walking Dead

Best Action/Adventure Game
Assassin's Creed III (Alex Hutchinson)
Call of Duty: Black Ops II (Dave Anthony)
Far Cry 3 (Patrick Plourde & Patrik Méthé)
Halo 4 (Josh Holmes)
Mass Effect 3 (Casey Hudson)

Best Game Design
Assassin's Creed III (Steven Masters)
Far Cry 3 (Kevin Guillemette, Jamie Keen & Andrea Zanini)
Journey (Nicholas Clark, Bryan Singh & Chris Bell)
The Walking Dead (Sean Vanaman, Jake Rodkin, Harrison Pink, Andrew Langley & Sean Ainsworth)
Xenoblade Chronicles (Koh Kojima)

Best Family/Casual Game
Dance Central 3 (Matt Boch)
Just Dance 4
Minecraft: Xbox 360 Edition
New Super Mario Bros. U (Masataka Takemoto)
Nintendo Land (Takayuki Shimamura & Yoshikazu Yamashita)

Best Sport/Racing Game
F1 2012 (Steven Hood)
FIFA 13
NBA 2K13
Need for Speed: Most Wanted (Alan McDairmant, Craig Sullivan & Paul Ross)
Trials Evolution (Kim Lahti)

Best Technical Innovation
Call of Duty: Black Ops II
Journey
Kinect Sesame Street TV
Nintendo Land
The Unfinished Swan

Best Multiplayer
Assassin's Creed III
Borderlands 2
Call of Duty: Black Ops II
Halo 4
Need for Speed: Most Wanted

Best Strategy/Simulation Game
Diablo III (Nicholas S. Carpenter)
FTL: Faster Than Light
Minecraft: Xbox 360 Edition
Total War: Shogun 2 - Fall of the Samurai (Mike Simpson)
XCOM: Enemy Unknown (Garth DeAngelis)

Best Use of Audio/Sound
Assassin's Creed III (Kyle Switzer, Yoan Fanise & Mathieu Jeanson)
Call of Duty: Black Ops II (Brian Tuey, Kevin Sherwood & Lee Staples)
Far Cry 3 (Kyle Switzer, Chris Ove & James Wearing)
Halo 4 (Mark Jasper, Chris Pinkston & Lydian Tone)
Uncharted: Golden Abyss (Shannon Potter & Riley Gravatt)

Best Music
Assassin's Creed III (Lorne Balfe)
Call of Duty: Black Ops II (Jack Wall)
Far Cry 3 (Brian Tyler)
Journey (Austin Wintory)
Mass Effect 3 (Sam Hulick, Chris Lennertz, Clint Mansell & Cris Velasco)

Best Handheld/Mobile Game
Gravity Rush (Keiichiro Toyama)
Kid Icarus: Uprising (Masahiro Sakurai)
Resident Evil: Revelations (Koushi Nakanishi)
Uncharted: Golden Abyss (John Garvin)
The Walking Dead (Sean Vanaman, Jake Rodkin, Dennis Lenart & Sean Ainsworth)

Best Fighting Game
PlayStation All-Stars Battle Royale (Omar Kendall)
Street Fighter X Tekken (Taisaku Okada)
Tekken Tag Tournament 2 (Yuichi Yonemori)

Best Art Direction
Assassin's Creed III (Raphael Lacoste)
Borderlands 2
Far Cry 3 (Jean-Alexis Doyon)
Journey (Nicholas Clark & Bryan Singh)
The Unfinished Swan (Hokyo Lim)

Best Animation
Assassin's Creed III (Elaine Duffy, Mike Mennillo & Philippe Trudelle)
Far Cry 3
Journey (Jacky Ke Jiang)
Max Payne 3 (Mark Tennant)
Uncharted: Golden Abyss (Ricardo Tobon, Dong Jun Kim & Rafael Barriola)

Best Story/Writing
Dishonored (Harvey Smith, Austin Grossman & Terri Brosius)
Far Cry 3 (Jeffrey Yohalem, Lucien Soulban & Li Kuo)
Journey
Mass Effect 3 (Mac Walters)
The Walking Dead (Sean Vanaman, Mark Darin & Gary Whitta)

Best Voice Acting
Dameon Clarke - Borderlands 2 for voicing Handsome Jack
Dave Fennoy - The Walking Dead for voicing Lee Everett
Melissa Hutchinson - The Walking Dead for voicing Clementine
Michael Mando - Far Cry 3 for voicing Vaas Montenegro
Nolan North - Uncharted: Golden Abyss for voicing Nathan Drake
---------------------------------------------------
2013 Tyler's Choice Animation Awards

Game of the Year
Assassin's Creed IV: Black Flag (Sylvain Trottier)
Grand Theft Auto V (Leslie Benzies & Imran Sarwar)
The Last of Us
Super Mario 3D World (Yoshiaki Koizumi)
Tearaway

Best Action/Adventure Game
Assassin's Creed IV: Black Flag (Ashraf Ismail)
BioShock Infinite (Ken Levine)
Grand Theft Auto V
The Last of Us (Bruce Straley & Neil Druckmann)
Tomb Raider (Noah Hughes, Daniel Chayer, Daniel Neuberger)

Best Game Design
BioShock Infinite (Ken Levine)
Grand Theft Auto V (Leslie Benzies & Imran Sarwar)
The Last of Us (Jacob Minkoff)
Papers, Please (Lucas Pope)
Super Mario 3D World

Best Family/Casual Game
Animal Crossing: New Leaf (Isao Moro & Aya Kyogoku)
Disney Infinity (Adam Creighton)
Rayman Legends (Michel Ancel)
Super Mario 3D World (Koichi Hayashida & Kenta Motokura)
Tearaway

Best Sport/Racing Game
F1 2013 (Steven Hood)
FIFA 14 (Nick Channon)
Football Manager 2014
NBA 2K14 (Christian Papierniak)
NHL 14

Best Technical Innovation
Grand Theft Auto V
The Last of Us
The Stanley Parable
Super Mario 3D World
Tearaway

Best Multiplayer
Battlefield 4
Grand Theft Auto V
The Last of Us
Super Mario 3D World
World of Tanks

Best Strategy/Simulation Game
Civilization V: Brave New World (Sid Meier)
Fire Emblem: Awakening (Kouhei Maeda & Genki Yokota)
Papers, Please (Lucas Pope)
Surgeon Simulator 2013
XCOM: Enemy Within (Jack Scalici)

Best Use of Audio/Sound
BioShock Infinite (Scott Haraldsen, Des Shore & Phil Brewster)
Grand Theft Auto V (Joe Cavers, Steve Donohoe & Matthew Smith)
The Last of Us (Shannon Potter, Patrick Ginn & Phillip A. Kovats)
Saints Row IV (Bryan O. Watkins, Aaron Gallant & Keith Bilderbeck)
Tomb Raider (J. David Atherton & Mark De La Fuente)

Best Music
Assassin's Creed IV: Black Flag (Brian Tyler)
BioShock Infinite (Garry Schyman & Jim Bonney)
The Last of Us (Gustavo Santaolalla)
Super Mario 3D World (Mahito Yokota, Toru Minegishi & Koji Kondo)
Tearaway (Kenneth C M Young & Brian D'Oliveira)

Best Handheld/Mobile Game
Fire Emblem: Awakening (Kouhei Maeda & Genki Yokota)
The Legend of Zelda: A Link Between Worlds (Hiromasa Shikata)
Luigi's Mansion: Dark Moon (Bryce Holliday)
Pokemon X & Y (Junichi Masuda)
Tearaway

Best Fighting Game
Divekick
Injustice: Gods Among Us (Ed Boon)
Killer Instinct (Ken Lobb, Adam Isgreen & Michael Donges)

Best Art Direction
Assassin's Creed IV: Black Flag (Raphael Lacoste)
BioShock Infinite (Scott Sinclair)
The Last of Us (Erick Pangilinan)
Ni no Kumi: Wrath of the White Witch (Takashi Ogomori)
Tomb Raider (Brian Horton)

Best Animation
Assassin's Creed IV: Black Flag (Yung Ting Lam, Daniel Desjardins, Alex Gatsis & Christina Martineau)
Beyond: Two Souls (Teppei Takehana)
The Last of Us (Richard Clark, Carson Del Greco, Justin Falgout & Allison Orr)
Rayman Legends
Tomb Raider (Brandon Fernandez)

Best Story/Writing
Beyond: Two Souls (David Cage)
BioShock Infinite (Ken Levine, Jordan Thomas, Joe Fielder & Drew Holmes)
The Last of Us (Neil Druckmann)
The Stanley Parable (William Pugh & Davey Wreden)
Tomb Raider (Rhianna Pratchett & Susan O'Connor)

Best Voice Acting
Troy Baker - The Last of Us for voicing Joel
Willem Dafoe - Beyond: Two Souls for voicing Nathan Hawkins
Ashley Johnson - The Last of Us for voicing Ellie
Steven Ogg - Grand Theft Auto V for voicing Trevor Philips
Ellen Page - Beyond: Two Souls for voicing Jodie Holmes
---------------------------------------------------
2014 Tyler's Choice Animation Awards

Game of the Year
Destiny (Jessie Coombs & Allen Murray)
Dragon Age: Inquisition (Cameron Lee)
Far Cry 4 (Cedric Decelle & Laura Pepper)
Middle-earth: Shadow of Mordor (Philip Dennison, Lucas Myers & Dustin Warnock)
Super Smash Bros. for Wii U and Nintendo 3DS (Shinya Saito & Masaya Kobayashi)

Best Action/Adventure Game
Assassin's Creed Unity (Alex Amancio)
Bayonetta 2 (Yusuke Hashimoto)
Destiny
Far Cry 4 (Alex Hutchinson & Patrik Méthé)
Middle-earth: Shadow of Mordor (Michael de Plater)

Best Game Design
Alien: Isolation (Gary Napper & Clive Lindop)
Destiny (James McQuillan)
Far Cry 4 (Clark Davies)
Middle-earth: Shadow of Mordor (Bob Roberts & Chris Hoge)
Titanfall (Justin Hendry)

Best Family/Casual Game
Disney Infinity: Marvel Super Heroes (Adam Creighton)
Donkey Kong Country: Tropical Freeze (Ryan Harris & Vince Joly)
Fantasia: Music Evolved (Daniel Sussman)
LittleBigPlanet 3 (Michelle Leonard)
Mario Kart 8 (Kosuke Yabuki)

Best Sport/Racing Game
FIFA 15
Forza Horizon 2
Mario Kart 8 (Kosuke Yabuki)
NBA 2K15 (Christian Papierniak)
Trials Fusion (Kim Lahti)

Best Technical Innovation
Destiny
Hearthstone: Heroes of Warcraft
Middle-earth: Shadow of Mordor
Monument Valley
Titanfall

Best Multiplayer [TIE]
Call of Duty: Advanced Warfare
Destiny
Hearthstone: Heroes of Warcraft
Mario Kart 8
Super Smash Bros. for Wii U and Nintendo 3DS

Best Strategy/Simulation Game
The Banner Saga (Alex Thomas)
Civilization: Beyond Earth (Will Miller)
Hearthstone: Heroes of Warcraft (Ben Brode & Jason Chayes)
The Sims 4 (Will Wright)
Tomodachi Life (Noriyuki Sato, Ryutaro Takahashi & Eisaku Nakae)

Best Use of Audio/Sound
Alien: Isolation (Mark Ganus, Byron Bullock & Haydn Payne)
Call of Duty: Advanced Warfare (David Swenson, Michael Caisley & Noa Lothian)
Far Cry 4 (Tony Gronick, Chris Groegler & Kyle Switzer)
Middle-earth: Shadow of Mordor (Brian Pamintuan, Christopher Cody Flick & Daniel Khim)
Titanfall (Bryan O. Watkins, Keith Arem & Tyler Parsons)

Best Music
Alien: Isolation (Christian Henson, Joe Henson, Alexis Smith & Jeff van Dyck)
Destiny (Michael Salvatori, C Paul Johnson, Martin O'Donnell & Paul McCartney)
Far Cry 4 (Cliff Martinez)
Middle-earth: Shadow of Mordor (Garry Schyman & Nathan Grigg)
Super Smash Bros. for Wii U (Keiki Kobayashi, Junichi Nakatsuru, Hiroki Hashimoto & Akihiro Ishikawa)

Best Handheld/Mobile Game
Bravely Default (Kensuke Nakahara)
Child of Light (Patrick Plourde & Thomas Rollus)
Hearthstone: Heroes of Warcraft (Ben Brode & Jason Chayes)
Shovel Knight (Sean Velasco)
Super Smash Bros. for Nintendo 3DS (Masahiro Sakurai)

Best Fighting Game
Killer Instinct: Season Two (Ken Lobb, Adam Isgreen & Michael Donges)
Super Smash Bros. for Wii U and Nintendo 3DS (Masahiro Sakurai)
Ultra Street Fighter IV (Takashi Tsukamoto)

Best Art Direction
Assassin's Creed Unity (Mohammed Gambouz)
Dragon Age: Inquisition (Matthew M. Goldman)
Middle-earth: Shadow of Mordor (Hugh Riley & Philip Straub)
Monument Valley
The Wolf Among Us (David Bogan)

Best Animation
Assassin's Creed Unity (Daniel Desjardins, Alex Gatsis & Joel Le Bourhis)
inFAMOUS: Second Son (Erik Medina, Jason Stansell & Noel McGinn)
Middle-earth: Shadow of Mordor (Camille Chu)
Super Smash Bros. for Wii U
Titanfall (Bruce Ferriz, Mark Grigsby & Paul Messerly)

Best Story/Writing
Dragon Age: Inquisition (David Gaider)
Far Cry 4 (C.J. Kershner, Lucien Soulban, Liz Albl & Li Kuo)
Middle-earth: Shadow of Mordor (Christian Cantamessa)
South Park: The Stick of Truth (Trey Parker, Matt Stone & Eric Fenstermaker)
The Wolf Among Us (Pierre Shorette, Dave Grossman, Adam Hines, Nicole Martinez & Dan Martin)

Best Voice Acting
Troy Baker - Far Cry 4 for voicing Pagan Min
Adam Harrington - The Wolf Among Us for voicing Bigby Wolf
Melissa Hutchinson - The Walking Dead: Season Two for voicing Clementine
Trey Parker - South Park: The Stick of Truth for voicing Eric Cartman
Kevin Spacey - Call of Duty: Advanced Warfare for voicing Jonathan Irons
---------------------------------------------------
2015 Tyler's Choice Animation Awards

Game of the Year
Bloodborne (Masaaki Yamigawa & Teruyuki Toriyama)
Metal Gear Solid V: The Phantom Pain (Hideo Kojima)
Splatoon (Hisashi Nogami)
Super Mario Maker (Shigeru Miyamoto & Takashi Tezuka)
The Witcher 3: Wild Hunt (Piotr Krzywonosiuk & Jędrzej Mróz)

Best Action/Adventure Game
Assassin's Creed Syndicate (Marc-Alexis Côté)
Batman: Arkham Knight (Sefton Hill)
Metal Gear Solid V: The Phantom Pain (Hideo Kojima)
Rise of the Tomb Raider (Brian Horton & Daniel Neuberger)
Star Wars: Battlefront

Best Game Design
Bloodborne (Kazuhiro Hamatani)
Metal Gear Solid V: The Phantom Pain (Hideo Kojima)
Rocket League (Corey Davis)
Splatoon
The Witcher 3: Wild Hunt (Grzegorz Mocarski)

Best Family/Casual Game
Disney Infinity 3.0 (Mo Davoudian)
Guitar Hero Live (Giorgio Testi)
LEGO Dimensions (Jon Burton, James McLoughlin & Arthur Parsons)
Splatoon (Yusuke Amano & Tsubasa Sakaguchi)
Super Mario Maker (Yosuke Oshino)

Best Sport/Racing Game
FIFA 16
Forza Motorsport 6
NBA 2K15 (Spike Lee)
Need for Speed (Craig Sullivan)
Rocket League (Thomas Silloway)

Best Technical Innovation
Her Story
Life is Strange
Metal Gear Solid V: The Phantom Pain
Splatoon
The Witcher 3: Wild Hunt

Best Multiplayer
Bloodborne
Call of Duty: Black Ops III
Halo 5: Guardians
Rocket League
Splatoon

Best Strategy/Simulation Game
Cities: Skylines (Mariina Hallikainen)
Heroes of the Storm (Dustin Browder)
Kerbal Space Program (Felipe Falanghe)
Prison Architect (Mark Morris)
StarCraft II: Legacy of the Void (Dustin Browder)

Best Use of Audio/Sound
Batman: Arkham Knight (Bryan O. Watkins, Lee Banyard & Andrew Riley)
Fallout 4 (Mark Lampert & Nicolas Titeux)
Metal Gear Solid V: The Phantom Pain (Akihiro Teruta, Mario Levin & Hiroki Taniguchi)
Star Wars: Battlefront (Charles Deenen, Thomas C. Brewer & Kevin Bolen)
The Witcher 3: Wild Hunt (Richard Dekkard)

Best Music
Assassin's Creed Syndicate (Austin Wintory, Tripod & Bear McCreary)
Batman: Arkham Knight (Nick Arundel & David Buckley)
Metal Gear Solid V: The Phantom Pain (Ludvig Forssell, Justin Burnett & Daniel James)
Ori and the Blind Forest (Gareth Coker)
The Witcher 3: Wild Hunt (Marcin Przybyłowicz & Mikolai Stroinski)

Best Handheld/Mobile Game
Fallout Shelter (Todd Howard)
Lara Croft Go (Daniel Lutz)
Monster Hunter 4 Ultimate (Kaname Fujioka)

Best Fighting Game
Dead or Alive 5: Last Round (Yohei Shimbori & Tom Lee)
Mortal Kombat X (Ed Boon)
Rising Thunder (Tom & Tony Cannon)

Best Art Direction
Batman: Arkham Knight (David Hego)
Metal Gear Solid V: The Phantom Pain (Yoji Shinkawa)
Ori and the Blind Forest (Maximilian Degen)
Star Wars: Battlefront (Paul Houlders)
Yoshi's Woolly World (Yasuko Sugiyama, Sachiko Nakamichi & Tomoya Abe)

Best Animation
Assassin's Creed Syndicate (Josselin Authelet, Sebastien Dussault & Yanik Gamelin)
Batman: Arkham Knight (Zafer Coban & Adam Vincent)
Metal Gear Solid V: The Phantom Pain (Yusuke Nishida)
Rise of the Tomb Raider (Brandon Fernandez & Wilson Mui)
The Witcher 3: Wild Hunt (Jamie Bury & Sebastian Kalemba)

Best Story/Writing
Batman: Arkham Knight (Martin Lancaster, Sefton Hill & Ian Ball)
Her Story (Sam Barlow)
Life is Strange (Christian Devine & Jean-Luc Cano)
Tales from the Borderlands (Pierre Shorette, Adam Hines, Jeremy Breslau, Chuck Jordan, Justin Sloan, Eric Stirpe, Anthony Burch & Zack Keller)
The Witcher 3: Wild Hunt (Marcin Blacha & Mateusz Tomaszkiewicz)

Best Voice Acting
Ashly Burch - Life is Strange for voicing Chloe Price
Mark Hamill - Batman: Arkham Knight for voicing The Joker
Camilla Luddington - Rise of the Tomb Raider for voicing Lara Croft
Martha Plimpton - Minecraft: Story Mode for voicing Olivia
Patrick Warburton - Tales from the Borderlands for voicing Hugo Vasquez
---------------------------------------------------
2016 Tyler's Choice Animation Awards

Game of the Year
Inside (Arnt Jensen, Dino Christian Patti & Mads Wabroe)
The Last Guardian (Kazunobu Sato & Fumito Ueda)
Overwatch (Lee Sparks)
Pokemon Go
Uncharted 4: A Thief's End

Best Action/Adventure Game
Dishonored 2 (Harvey Smith)
The Last Guardian (Fumito Ueda)
Overwatch (Jeffrey Kaplan, Chris Metzen & Aaron Keller)
Titanfall 2 (Steve Fukuda)
Uncharted 4: A Thief's End (Bruce Straley & Neil Druckmann)

Best Game Design
Firewatch (Chris Remo, Jake Rodkin & James Benson)
Inside (Jeppe Carlsen)
Overwatch (Jeremy Craig, Michael Elliott & Scott Mercer)
Titanfall 2 (Todd Alderman & Mackey McCandlish)
Uncharted 4: A Thief's End (Kurt Magenau, Emilia Shatz & Anthony Newman)

Best Family/Casual Game
Dragon Quest Builders (Kazuya Niinou)
LEGO Star Wars: The Force Awakens (Jamie Eden, Pete Gomer & Rob Hewson)
Pokemon Go
Ratchet and Clank
Super Mario Run (Shigeru Miyamoto)

Best Sport/Racing Game
FIFA 17 (Aaron McHardy)
Forza Horizon 3 (Ralph Fulton)
Madden NFL 17
NBA 2K17 (Aaron Covington)
Pro Evolution Soccer 2017 (Yoshikatsu Ogihara)

Best Technical Innovation
Deus Ex: Mankind Divided
No Man's Sky
Overwatch
Pokemon Go
Uncharted 4: A Thief's End

Best Multiplayer
Battlefield 1
Forza Horizon 3
Gears of War 4
Overwatch
Titanfall 2

Best Strategy/Simulation Game
The Banner Saga 2 (Alex Thomas)
Civilization VI (Sid Meier)
Fire Emblem Fates (Kouhei Maeda & Genki Yokota)
Stardew Valley (Eric Barone)
XCOM 2 (Jake Solomon)

Best Use of Audio/Sound
Battlefield 1 (Steven Bigras, Philip Eriksson & Simon Lindskog)
The Last Guardian (Derrick Espino)
Overwatch (Thomas C. Brewer, Juan Peralta & Gary Rizzo)
Titanfall 2 (Bryan O. Watkins, Rick Hernandez & Tyler Parsons)
Uncharted 4: A Thief's End (Shannon Potter, Alan Rankin & Jeremy Rogers)

Best Music
Abzu (Austin Wintory)
Doom (Mick Gordon)
Final Fantasy XV (Yoko Shimomura)
The Last Guardian (Takeshi Furakawa)
Uncharted 4: A Thief's End (Henry Jackman)

Best Handheld/Mobile Game
Dragon Quest Builders (Kazuya Niinou)
Fire Emblem Fates (Kouhei Maeda & Genki Yokota)
Kirby: Planet Robobot (Shinya Kumazaki)
Pokemon Go
Pokemon Sun/Moon (Shigeru Ohmori)

Best Fighting Game
The King of Fighters XIV (Yasuyuki Oda)
Pokken Tournament (Haruki Suzaki)
Street Fighter V (Takayuki Nakayama)

Best Art Direction
Abzu
Final Fantasy XV
Firewatch
Inside (Morten Bramsen)
Uncharted 4: A Thief's End (Erick Pangilinan & Robh Ruppel)

Best Animation
Dishonored 2
Inside
The Last Guardian
Overwatch (Ryan Denniston, David Anthony Gibson & Ronny Kim)
Uncharted 4: A Thief's End (Jeremy Yates, Eric Baldwin, Paul Davies & Tom Bland)

Best Story/Writing
Dishonored 2 (Sandra Duval, Terri Brosius & Austin Grossman)
Firewatch (Chris Remo, Jake Rodkin, Olly Moss & Sean Vanaman)
Inside (Laurids Binderup)
Oxenfree (Adam Hines)
Uncharted 4: A Thief's End (Neil Druckmann & Josh Scherr)

Best Voice Acting
Troy Baker - Uncharted 4: A Thief's End for voicing Sam Drake
Nolan North - Uncharted 4: A Thief's End for voicing Nathan Drake
Emily Rose - Uncharted 4: A Thief's End for voicing Elena
Rich Sommer - Firewatch for voicing Henry
Cara Theobald - Overwatch for voicing Tracer
---------------------------------------------------
2017 Tyler's Choice Animation Awards [UPCOMING]

Game of the Year

Best Action/Adventure Game

Best Game Design

Best Family/Casual Game

Best Sport/Racing Game

Best Technical Innovation

Best Multiplayer

Best Strategy/Simulation Game

Best Use of Audio/Sound

Best Music

Best Handheld/Mobile Game

Best Fighting Game

Best Art Direction

Best Animation

Best Story/Writing

Best Voice Acting

Best Virtual Reality Game

---------------------------------------------------

No comments:

Post a Comment